Varenr.:647092
Varebeskrivelse:
Axel Salto – lille stentøjsvase for Royal Copenhagen, model 20704Producent: Royal Copenhagen
Kunstner/design: Axel Salto
Modelnr.: 20704
Materiale: Stentøj
Højde: ca. 4 cm
Diameter: ca. 4,5 cm
Sortering: 1. sortering
Signatur/mærkning: SALTO samt Royal Copenhagens tre bølger i blå under bunden.
En karakteristisk lille stentøjsvase formgivet af Axel Salto (1889–1961) og udført hos Royal Copenhagen.
Trods det beskedne format er vasen et fint eksempel på Saltos særlige keramiske formsprog, hvor naturens organiske strukturer blev omsat til skulpturelle overflader. Korpus er opbygget med markante, knop-/frøagtige relieffer, der giver vasen et næsten levende og taktilt udtryk.
Glasuren spiller en væsentlig rolle i værkets karakter. Den varme brunlige glasur brydes af cremehvide partier omkring reliefferne, og variationerne i brændingen skaber nuancer fra gyldenbrun til mørkere chokoladebrun. Glasuren følger og understreger formen, så relieffet fremstår tydeligere – netop samspillet mellem form, stoflighed og glasur er centralt i Saltos stentøj.
Axel Salto regnes blandt de betydeligste danske keramikere i det 20. århundrede, og hans arbejder for Royal Copenhagen er i dag eftertragtede blandt samlere af dansk kunsthåndværk og studiokeramik.
Fremstår med smukke naturlige variationer i glasuren. Se billederne for stand og glasurens individuelle karakter.
Lager: 1
Udstiller
Gamlefund.dk
Gamlefund.dk Løntoft 7 6400 Sønderborg 20 83 07 81
Løntoft 7
6400 Sønderborg
Tlf: 20 83 07 81
E-mail til udstiller
info@gamlefund.dk
Se varen i udstillers eget katalog
Gamlefund.dk Løntoft 7 6400 Sønderborg 20 83 07 81
Løntoft 7
6400 Sønderborg
Tlf: 20 83 07 81
E-mail til udstiller
info@gamlefund.dk
Se varen i udstillers eget katalog
Besked fra udstiller
Butikken løntoft 7 Sønderborg
Har åben hver Lørdag og Søndag 10-15
Telefontid hverdage 8-16

